تازه ها

 

 

دکتر صادقی : بنیاد حمایت از استعدادهای برتر استان کردستان با همت جمعی از اساتید خوشنام و نیک اندیش عاشق وطن و به منظور حمایت مادی و معنوی از استعدادهای برتر دانش ­اموزی و دانشجویی تشکیل شده است. مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

دکتر صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان کردستان در جمع مسئولین و نمایندگان معلمین آموزش و پرورش ناحیه 2 سنندج عنوان کرد: من امروز در اینجا در کنار عرض ارادت خود به حضور شما حضار گرامی، چند دقیقه ­ای می­خواهم در مورد معرفی و اهداف بنیاد خیریه­ ای بنام " بنیاد حمایت از استعدادهای برتر کردستان" که اخیرا به همت بنیاد نخبگان استان و با همکاری تعدادی از اساتید برجسته و نیک اندیش تشکیل شده، صحبت کنم.

ایشان در خصوص اهمیت کمک­های مردمی و وقف در حوزه علم و فناوری در کشورهای پیشرفته عنوان کرد: معتبرترین دانشگاه­های دنیا بخشی از منابع مالی خود را از محل کمک های­ مردمی و موقوفاتی تامین می­کنند. به عنوان مثال دانشگاه هاروارد آمریکا در سال 2014 بیش از 36 میلیارد دلار کمک­های مردمی دریافت کرده است که معادل 160000 میلیارد تومان است. این در حالی است که بودجه هر کدام از دانشگاههای دولتی ما از مرتبه صد میلیارد تومان است. در حقیقت دانشگاه هاروارد در سال 2014،  30% بودجه خود را از محل کمکهای مردمی و موقوفی تامین کرده و مابقی را از محل بودجه دولتی، قرارداد پژوهشی، شهریه و حمایتهای شرکتها و صنایع تامین کرده است. در سال 2014 دانشگاه ییل 24 میلیارد دلار (حدود 45% بودجه خود)، دانشگاه استنفورد 21 میلیارد دلار (حدود 25% بودجه خود)، دانشگاه پرینستون 20 میلیارد دلار و دانشگاه ام آی تی 12 میلیارد دلار را از محل کمکهای مردمی دریافت کرده اند. این ارقام بزرگ نشان دهنده نگاه ویژه انها به حوزه علم و فناوری است که باعث پیشرفت آنها شده است.

رئیس بنیاد نخبگان استان در ادامه عنوان کرد که: صد البته در کشور ما و بویژه در کردستان و مناطق کردنشین از قدیم­ الایام مردمان و نیک­ اندیشان اهمیت و نگاه ویژه­ ای به کمک و خدمت به علمایان بویژه علمایان دینی، ماموستایان و طلبه­ های دینی داشته ­اند و دارند. مردم اگرچه خودشان وضعیت معیشتی زیاد مناسبی نداشته ­اند اما با همت و غیرت خود سعی کرده ­اند زندگی خوب برای ماموستایان مساجد فراهم کنند. برای انها خانه مناسب درست می­کردند، حقوق ماهیانه و سالانه می­دادند، زکات و سرفطره و خیرات خود را به ماموستا­ها و طلبه­ ها می­دادند و البته در کنار همه اینها احترام و جایگاه ویژه­ای برای آنها هم قائل می­شدند.

مجموعه­ ای از اساتید دانشگاه­های سطح شهر سنندج که بسیار متعهد، خوشنام، نیک ­اندیش، باسواد، دلسوز و عاشق وطن هستند با علم به این واقعیت که نیروی انسانی نخبه بزرگترین دارایی و سرمایه ما هستند و فقط این سرمایه­ های انسانی هستند که در صورت شکوفا شدن استعدادهای آنها و فراهم شدن فرصت شغلی مناسب و تاثیرگذاری در جامعه میتوانند باعث توسعه، پیشرفت و رفاه جامعه شوند، و به منظور حمایت مادی و معنوی از انها بنیادی خیریه بنام "بنیاد حمایت از استعدادهای برتر استان کردستان" را تأسیس کرده اند.

حقیقتاً تسهیلات و حمایت­های بنیاد ملی نخبگان بسیار محدود و سخت گیرانه است و عمدتاً برای دانشجو و فارغ التحصیلان دانشگاهی است. از این میان میتوان به مواردی چون جایزه تحصیلی دانشجویی، تسهیلات جذب در دستگاههای اجرایی، موسسات علمی و شرکتهای فناوری، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، تسهیلات ادامه تحصیل در مقطع دکتری، تسهیلات پسادکتری و ... اشاره کرد. البته ما سعی کرده ایم و سعی خواهیم کرد برنامه هایی چون تجلیل و تشویق استعدادهای برتر، برنامه دوست علمی و برنامه شهاب را که دانش آموزان عزیز میتوانند از آن بهره مند شوند با جدیت و نگاه ویژه دنیال کنیم. در سالهای اخیر سعی کرده ایم از دانش اموزان عزیزی که در کنکور، المپیاد، جشنواره و هر برونداد نخبگانی دیگری موفقیتی داشته اند به منظور  تشویق، ایجاد انگیزه و الگوسازی از انها به شیوه های مختلفی چون حضور در منزل، در مراسمها و مناسبتهای مختلف تجلیل به عمل اوریم. برنامه دوست علمی که از برنامه های موفق ماست هر ساله دو دوره در تابستان با حضور تعداد زیادی از دانش اموزان استان و نخبگان و اساتید دانشگاه برگزار میشود. در این دوره ها دانش اموزان ضمن دوست شدن با تعدادی ا نخبگان درجه یک کنکور و المپیاد با تعدادی از اساتید دانشگاه آشنا خواهند شد و به مدت 3 روز با انها زندگی خواهند کرد و از انها در مورد نحوه درس خواندن، ورزش کردن، تفریح کردن و ...پرس و جو خواهند کرد. خوشبختانه این برنامه بازخورد خیلی خوبی داشته و به خوبی از آن استقبال می شود. برنامه شناسایی و هدایت استعدادهای برتر (شهاب) یکی دیگر از برنامه های مشترک بنیاد نخبگان و آموزش و پرورش است که در ان بنیاد نخبگان نقش حمایت فکری و مالی و ناظر را بر عهده دارد و توسط اموزش و پرورش اجرا می­شود. در این برنامه که از پایه چهارم شروع میشود، استعدادهای دانش آموزان در 8 حوزه استعدادی ارزیابی و مستند سازی میشود و با بررسی انها و تشخیص حوزه استعدادی دانش آموزان در سالهای آخر هدایت لازم بعمل خواهد آمد. دکتر صادقی از معلمین عزیز مجری برنامه شهاب خواست تا در مستندسازی، ردیابی و ارزیابی فعالیتهای دانش آموزان به منظور استعداد یابی نهایت دقت را داشته باشند تا شناسایی و بر اساس آن هدایت دانش آموزان به نحو احسن انجام گیرد و اطلس استعدادهای دانش آموزی استان و درنهایت کل کشور با دقت و صحت کامل تدوین شود.

صادقی در ادامه عنوان کرد که: ما در بنیاد نخبگان استان روزانه مراجعین متعددی داریم که متأسفانه به غیر از راهنمایی، مشاوره و گاهاً همدردری هیچ کمک مادی از دستمان برنمی ­آید و لذا به فکر تأسیس این بنیاد افتادیم. البته جذب و هدایت خیرین به سمت حمایت از نخبگان یکی از اولویتها و برنامه های بنیاد ملی نخبگان نیز است. فرق مابین این بنیاد با سایر مؤسسات و صندوق­های خیریه متعددی که در سطح استان موجود است، در این است که جامعه هدف ما استعدادهای برتر و نخبگان دانش ­آموزی و دانشجویی است و البته در برخی حالت نیازمند و کم بضاعت بودن شرط لازم نیز است. نکته دوم اینکه سعی می­شود حمایت­های ما بصورت جایزه دانش ­آموزی یا جایزه دانشجویی باشد تا ضمن حفظ عزت نفس آنها باعث ایجاد انگیزه و رقابت سالم در میان آنها شود. و بالاخره نکته سوم اینکه سعی شده جوایز و تسهیلات بصورتی باشد که باعث ایجاد تعهد و احساس مسئولیت شود نه اینکه توقع آفرین باشد. بطوریکه دریافت کننده خود را بیشتر در مقابل جامعه خود متعهد بداند و او هم در آینده حامی مالی و معنوی بنیاد باشد.

دکتر صادقی در ادامه سخنرانی خود اشاره کرد که حمایتهای مادی و معنوی بنیاد حمایت از استعدادها برتر استان کردستان عبارتند از: حمایت تحصیلی (مستعدین نیازمند) دانش آموزی و دانشجویی، بورسیه کردن، هزینه کلاسهای کنکور و المپیاد، برگزاری مراسم تجلیل و تکریم از برترین­ها به منظور تشویق، ایجاد انگیزه و الگوسازی، ساخت خوابگاه دانش آموزی و دانشجویی، هزینه های ثبت اختراع و پتنت و حمایت­های معنوی و مشاوره­ ای که برای هر کدام از انها دستورالعمل دقیق و کاملی تدوین شده یا تدوین خواهد شد و حمایتها بر اساس این دستورالعملها صورت خواهد گرفت.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در ادامه از معلمین حاضر در جلسه خواست با توجه به اینکه این عزیزان ارتباط نزدیکی با دانش اموزان دارند، در خصوص معرفی دانش اموزان مستعد نیازمند به بنیاد جهت بهره مندی از حمایت تحصیلی همکاری لازم را بعمل اورند. ایشان در ادامه از علاقمندان و خیرین درخواست کرد که از این بنیاد حمایت مادی بعمل آورند تا انشاالله بتوان تعداد بیشتری از دانش اموزان مستعد و نیازمند را تحت پوشش حمایت تحصیلی ماهیانه قرار داد.

در خاتمه دکتر صادقی به سوالات معلمان حاضر در جلسه در خصوص مسائل مطرح شده پاسخ دادند.